Manifestation för att rädda Björsareds skola
Tors30jan15:30Tors16:00Manifestation för att rädda Björsareds skola
Event Details
Hej boende i Bergum-Gunnilse. Grundskoleförvaltningen och den politiska majoriteten i Grundskolenämnden försöker aktivt att jobba för nedläggningen av Björsaredsskolan. På torsdag kommer vi
Event Details
Hej boende i Bergum-Gunnilse. Grundskoleförvaltningen och den politiska majoriteten i Grundskolenämnden försöker aktivt att jobba för nedläggningen av Björsaredsskolan.
På torsdag kommer vi att ha en manifestation för bevarandet av just Björsaredsskolan på Gustaf Adolfs Torg kl 15.30-16.00 i samband med kommunfullmäktige.
Vid ca 15.45 kommer vi få ett kortare tal av Axel Darvik, gruppledare för (L) och 2:e vide ordförande i grundskolenämnden.
Ni som kan, kom och stötta vår bygd, alldeles oavsett om ni vill att ert barn ska gå på Björsaredsskolan. Björsaredsskolan behövs för att skapa en mångfald i skolutbudet och är bevisat den skola som har bäst resultat på nationella prov i årskurs 3. Dessutom med den klart lägsta lokalkostnaden.
Vi kommer på tisdag att börja dela ut informationsblad i brevlådor i Björsaredsskolans primära upptagningsområde men också på samtliga förskolor i Bergum-Gunnilse.
Läs gärna här länkad rapport från Boverket, Boverket-rapporten är blytung. Boverket är en statlig myndighet, regeringens kunskapsorgan med uppgift att ta fram kunskapsunderlag för stat, regioner och kommuner i samhällsplaneringen. Deras rapportförfattare frihjular inte – när de skriver som de gör har de belägg.
Hör gärna av dig med ett mejl för att få mer information – klicka här!
Tid
2025-01-30 15:30 - 16:00(GMT+01:00)
Plats
Gustav Adolfs Torg, Göteborg